Przed szkoleniem medialnym
Dziś to, co mówisz jest równie ważne jak to, co robisz.
Reporter pyta w wywiadzie nie po to, żeby bronić interesów swego rozmówcy (to nie jest czas darmowej reklamy), ale interesów swoich klientów, czyli czytelników, słuchaczy i widzów.
Umiejętna komunikacja z mediami i opinią publiczną pomaga wyjść obronną ręką z najtrudniejszych sytuacji.
Typowe szkolenie medialne zaczyna się od prezentacji i dyskusji o tym, czym są media i jak działają. Potem są ćwiczenia przed kamerą i wcielanie się w różne role, na przykład dociekliwego reportera, branżowego eksperta, działacza ekologicznego, itp.
Czasem taki plan szkolenia daje dobre efekty, czasem nie.
Dlaczego się nie udaje? Za dużo teorii bez rozpoznania potrzeb grupy i za mało czasu na indywidualne ćwiczenia.


4 umiejętności
W skutecznej komunikacji z mediami i opinią publiczną liczą się cztery podstawowe umiejętności.
1. Kluczowe komunikaty
Rzecznik prasowy przygotowuje przed wywiadem kilka kluczowych komunikatów o swojej firmie, instytucji lub organizacji. Są to informacje, które chce przekazać w wywiadzie bez względu na pytania reportera.
2. Krótkie wypowiedzi
Umiejętność tworzenia zwięzłych, atrakcyjnych i przekonujących wypowiedzi wymaga pracy i specjalnego talentu. Nie każdy będzie mistrzem, ale każdy dzięki ćwiczeniu może znacząco zbliżyć się do ideału.
3. Reguły komunikacji z mediami
Jeśli nigdy nie pracowałeś w mediach, możesz mieć kłopot ze zrozumieniem sensu i zasad gry, która polega na zbieraniu i sprzedawaniu informacji. Na przykład: “Jedyną dobrą wiadomością jest zła wiadomość – i jedyną złą wiadomością jest dobra wiadomość.”
4. Komunikacja w sytuacji kryzysowej
To sytuacja, której obawiają się nawet najodważniejsi i najbardziej zaprawieni w potyczkach z mediami. Mamy z nią do czynienia kiedy wszystkie dowody świadczą przeciwko Tobie. Wydaje się, że jedynym wyjściem jest przyznanie się do winy. Tak się właśnie wydaje.